عشق

خیلی از ما عشق را تجربه کردیم، خیلی ها هم نه. منظورم فقط عشق بین دو انسان از دو جنس مخالف نیست، این فقط نوعی عشق است. می شود عاشق خانواده، شغل، ثروت، علم یا هنر یا هر چیز دیگر شد.

عشق یک خاصیت دارد و آن این است که کم کم تمام توجه و فکر عاشق معطوف به معشوقش می شود و تمام زندگی اش را تحت شعاع قرار می دهد. اگر می خواهید بدانید عاشق چی یا کی هستید ببینید این تعریف برای شما روی چه چیزی یا چه کسی صدق می کند.

معنای زندگی و عشق

به نظرم معنای زندگی هر کس بسته به این است که عاشق چیست. اگر هنوز نمی دانید عاشق چی یا کی هستید زندگیتان هم بی معنی است. بی هدف است و خوب چه انتظاری از سرانجامش داریم.

ما در زندگی مدام به دنبال آینده می دویم. اما این آینده را خودمان خواسته ایم یا طراحی دیگران است؟ ما گاهی برای عشق های دیگران زندگی می کنیم و ملول و ناراضی از زندگی خود می شویم.

عشق رمانتیک

تجربه عشق رمانتیک، تجربه ی عجیب و جالبی است که نصیب همه نمی شود، اما ما گاهی قدرش را نمی دانیم. آن هایی که اهل فن هستند و یا به وصال رسیدند، می گویند هر روز باید به این عشق رسیدگی کرد و دوباره آبش داد وگرنه عادی می شود و آن شورش را از دست می دهد. البته بنده که نخوردم نان گندم اما دیده ام دست مردم، فقط تجربه ی یک جرقه را دارم که ادامه اش ندادم.

انتخاب معشوق

به قول شاعرمان مولانای عزیز:

هیچ عاشق خود نباشد وصل‌جو         که نه معشوقش بود جویای او

انتخاب با معشوق است که چه کسی را انتخاب کند و از عاشق بخواهد چه کند که عشقش را ثابت کند و این در همه نوع عشق مصداق دارد.

عاشق دنیا شدن

از منظری عاشق دنیا بودن و وابستگی به آن داشتن اشتباه است اما در آخرین مرحله ی عرفان باید عاشق دنیا شد با تمام گل ها و خارهایش. به قول سعدی جان:

به جهان خرم از آنم که جهان خرم ازوست عاشقم بر همه عالم که همه عالم ازوست

افراد کمی در طول تاریخ توانسته اند به این مرحله برسند، آیا آرزوی دوریست؟! اگر هر کدام از ما به چنین درجه ای برسیم دنیا گلستان خواهد شد یا لااقل قصد رسیدن به چنین مقصودی باعث تغییرات بزرگی در هر کدام از ما می شود. آیا درست نیست؟

Print Friendly, PDF & Email

2 دیدگاه در “عشق”

  1. یادمه ی استاد زبان تخصصی داشتیم تو اولین جلسه کلاسش از عشق حرف زد،،میگفت عشقای الان عشق نیس،،عاشق اونه ک بی تاب باشه برا دیدن معشوق و هر زمان هم میخواد ببینش قلبش تندتر بزنه…بنظرم حرفش جالب بود و دوست دارم تجربه کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *